Başarılı bir emzirme için…
Neler yapmalı?
Özellikle evdeki ilk günlerde saatte bakmadan olabildiğince sık emzirmek çok önemli…

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren etkili bir emzirme için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri buna inanmaktır. Bunun yanı sıra emzirirken alabileceğiniz en uygun pozisyonu almaktır. Siz rahat olun ki bebeğiniz de rahat olsun. Eğer gergin olursanız bunu bebeğiniz anlayacak, bir sorun olduğunu düşünecektir.

Başarılı bir emzirme için yapmanız gereken diğer önemli şey doğru pozisyonu almak, rahat bir koltuğa veya kanepeye oturmaktır. Sırtınızın arkasına ve bebeği desteklemek için dizlerinize bir yastık koyun. Rahat ederseniz emzirme yastığı kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin yüzü size doğru bakacak şekilde yan tarafı üzerine yatmalı ve başı göğüs ucunuzla aynı düzeyde olmalıdır. Bebeğinize göğüs ucunuzu verirken göğsünüzü desteklemek için parmaklarınızı kullanın. Parmaklarınızın arada kalmamasına ve bebeğiniz göğüs ucuna yapıştığında onu engellememesine dikkat ediniz.

Eğer bebeğiniz kafasını göğüs ucundan çevirirse, yavaşça yüzünü itiniz (kendinize yakın taraftan). Bu bebeğinizin yüzünü göğüs ucunuza çevirmesine neden olacaktır. Bebeğinizin ağzını açmasını sağlamak için onu önce hafifçe göğüs ucunuza doğru ve sonra uzağa doğru hareket ettirin. Bebeğiniz ağzını genişçe açtığında, hafifçe göğsünüze doğru hareket ettirin (önce yanak). Bebeğinizin alt dudağının ve dilinin önce göğsünüze temas ettiğinden emin olmanız gerekmektedir. Göğüs ucunuza tutunduğunda, sıkı bir şekilde onu göğsünüze doğru tutun. Uygun bir şekilde emebilmesi için, bebeğinizin ağzıyla göğüs ucunuzun arkasındaki alanı emmesi gerekmektedir. Bebeğiniz ilk göğüsten beslenmesini bitirdiğinde, emmeye son verdirmek için parmağınızı bebeğinizin ağzına koyun ve diğer göğsünüzü verin.

Özellikle evdeki ilk günlerde saatte bakmadan olabildiğince sık emzirmek çok önemli.10. günden sonra yavaş yavaş rutini oturtmaya çalışmalıyız. İlk 3 hafta özellikle anne sütünün miktarı için çok önemli.

Her 24 saatte bir 8 ila 12 kere her bir göğsü 10 ile 15 dakika arası emzirmeye çalışın.

Aşağıda en baştan itibaren siz ve bebeğinizin başarılı bir beslenme sağlaması için gerekli emzirme ipuçları…

– Doğumdan hemen sonra en kısa süre içinde bebeğinizi emzirin .

– Pozisyon alma konusunda yardım alın .Özellikle doğumdan sonra hastanedeki bebek hemşirelerinden destek alın. Sık sık bebeğinize pozisyon vermek için alıştırma yapın. Gerekirse hemşire bebeğinizigöğsünüze yerleştirriken yakından video çekin.Evdeyken ara ara seyredebilirsiniz.

– Bebeğinizi kendinize yakın tutun. Karnınız bebeğiniizn karnına değsin. Birbirinize paralel pozisyonda olun.

– İlk günlerde sık emzirmek normaldir. Bebeğinizin emzirmeler arasında belli bir süre koymasına izin vermeyin.İlk günlerde bebeğiniz her istediğinde emizririn. Hangi memenizi emdiğinin de çok önemi yoktur. Sırayla hepsini emzirin.

– Her emzirdiğinizde her iki göğsünüzden de emzirin. Bebeğinizin sadece birini alması önemli değildir. Unutmayın, ilk günlerde emzirme siz ve bebeğinizin öğrenmesi gereken bir süreçtir.Bu süreç için kısa da olsa beli bir zamana ihtiyaç vardır. Acele etmeyin! İlk günler ve haftalarda devam eden uygulama zamanla değişebilir.

– Önemli emzirme ipucu: emzirmeyi oturtmaya çalışırken bebeğinize biberonla herhangi bir şey vermeyin. Bunu daha sonraki aşamada düşünüyor olsanız da, bebeğiniz halen öğrenme sürecinde iken, biberonun kullanılması emzirme “becerilerini” etkileyebilir. Meme şaşkınlığı denen sıkıntı ortaya çıkacaktır. Emerken harcadığı efor ve kolayca biberondan süt gelmesini bebeğinizanladığı an emzirmek gitiikçe zorlaşabilir.

– Bir süre acısız emzirdikten sonra acı mı duydunuz? Bu, göğüs uçlarınızdaki pamukçuğun sonucu olabilir. Hem siz hem de bebeğinizin tedavi olması gerekir.

– Emzirirken saati unutun. Bebeğinizin göğsünüzde olduğu sürenin uzunluğu başarı ile ilgili değildir ve aldığı sütün miktarını yansıtmaz, bazı bebekler ihtiyaç duyduklarını birkaç dakikada alırken diğerlerinin bunu alması uzun sürebilir. Birçok bebek emerken uzunluğu farklı olan bazı duraklamalar yaşayabilir.

– Ancak bebeğinizi mutsuz eden ve huzursuz durmasına neden olan uzun emzirmeler (örneğin düzenli olarak bir saat boyunca) bir şeylerin doğru gitmediğinin işaretidir. Bebeğinizin daha tatmin edici şekilde besin almasını sağlayacak şekilde pozisyonunuzu kontrol edin. Birbebek ortalama 15-20 dakikada ememerekkarnını doyurabilir. İlk 5 dakika da sütün sulu kısmını emerken ger kalan 10-15 dakika da ona kilo aldıracak yağlı kısmı alabilir.

– Göğüs pedlerinizi düzenli olarak değiştirin. Nemli göğüs pedlerinde kısa sürede bakteri gelişir. Ufak bir çatlağınız varsa mantar enfeksiyonuna dönebilir.

– Bebeğin oluşturduğu emme vakumunu keserek bebeğinizi hafifçe göğüs ucundan uzaklaştırın. Parmağınızı bebeğinizin ağzının köşesine hafifçe sokarak bebeği geri çekin.

– Göğüs ucunuza biraz süt sıkın ve bununla masaj yapın. Eğer mümkünse göğüs uçlarınızın açık havada kurumasına izin verin.