devrek-akpinar-mahallesi

Devrek Batı Karadeniz Bölgesinin iç kesiminde yer almaktadır.Maden Kömürü ve doğal güzellikleriyle ünlü Zonguldak ilinin 55km güneydoğusunda bir içedir.Devrek etrafı dağlarla çevrili bir çanağın içindedir ve bir çay ilçeyi ikiye ayırmaktadır.

Türkiye`nin en zengin ormanlarını bu yeşil ve sevimli ilçenin çevresinde bulabilmek mümkündür. Devrek`in çevresi çarpıcı doğal güzelliklerle doludur.Bir doğa harikası olarak kabul edilen Yedigöller Milli Parkı Devrek`e 45 dakika mesafededir.Bunun yanısıra Akçasu ormanlarında bulunan Bostandüzü ideal bir piknik yeridir.

İlçemizde her yıl temmuz ayının üçüncü haftasında Devrek Bastonu’nun tanıtımı amacıyla “Devrek Baston ve Kültür Festivali” düzenlenmektedir. Festivalin kültür ayağı Haziran Ayının ilk haftasına yapılmaktadır. 2011 yılında 26.düzenlenecektir.

Bolu mülki sınırlarında bulunmasına rağmen “Yedigöller Milli Parkı”ilçe turizmini canlandırmaktadır.İlçemize uzaklığı 54 Km. dir.

Bostandüzü Mesire Alanı yaz aylarında piknik alanı olarak bölgeye hizmet vermektedir. İlçeye uzaklığı 8 Km. dir.

Şubat – Mart aylarında ilçemizde Av Turizmi yapılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen avcılar ormanlarımızda domuz avı için yoğun ilgi göstermektedir.

Eğerci bölgesindeki aksu yaylası ile ozan gölü civarıda ilçemizi turistik değerlerindendir.

DEVREK’TE NERELERE GİDEBİLİRİZ ?

Devrek ilçemizde merkeze yakın köylerimizde görebileceğimiz güzel tarihi eserlerin bulunduğu şirin köylerimizden bazıları şunlardır:

Kral Mezarı: Pınarönü köyü Kevkeroğlu Mahallesinde kral mezarı bulunmaktadır. Günümüzde define avcıları tarafından içindeki eşyalar çalınmıştır.fakat mimarisi günümüze kadar gelebilmiştir.Yani eski bir yerleşim alanı olduğunu anlayabilmekteyiz.

Çam Ağacı: Sabunlar köyü yolu üzerindeki Mendeller deresinin karşısındaki büyük kaya üzerindeki çam ağacının 75 yıldır aynı şekilde hiç büyümeden durduğu söylenmektedir.Yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken doğa bir güzelliktir.

DEVREK HASTENEDEN KUŞBAKIŞI

Beykoz Asarı (kalesi) : Alparslan köyünün bir mahallesinde bulunan kayalara güney yamacı dayanmış, kuzeyinde belli belirsiz bir duvar, ortasında ise bir su havuzunun var olduğu görülmektedir.

PINAR ÖNÜ KÖY GİRİŞİ

Karakoçlu’da Beylik Mezarı : Karakoçlu Köyü Güney Mahallesinde Köristan mevkiinde tek odalı kübik çatılı bir bey mezarı olduğu görülmektedir.Mezarın yan duvarları büyük blok taşlardan oluşturulmuştur. Gavur Anbarı diye anılan tarihi değeri var sayılan nöbetçi gözetleme kulesi Adatepe köyünde bulunmaktadır. Yine Alparslan köyünde bulunan ve zirvesinden çevreye bakıldığında ormanın binbir rengini en güzel örneklerini görebileceğiniz bir kale kalıntısını görmekteyiz.

PINARÖNÜ KÖYÜ MEVLANA ÇEŞMESİ

Yöre halkından alınan bilgilere göre ; Beylik, Beykoz, Hasar kalelerinin Alparslan’a ait olduğu zannedilmektedir. O dönemde büyük bir savaş olduğunu ve Alparslan’ın bu savaştan galip çıktığı söylenmektedir.Tabii bu bilgiler dededen toruna aktarımla günümüze kadar gelmiştir. Yağmurca (Kurdeşe) deki kayalıklar Bu kayalıklar doğudan batıya doğru bir duvar görünümündedir.Adeta doğal bir kanyon şeklindedir.

Akçasu’da Kral Mezarlığı: Bostandüzünden derenin karşısına geçtikten sonra 20 dakika patika yoldan doğu tarafına yürüyerek gidilmektedir. Kral mezarı iki ayrı odadan oluşmaktadır.Mezarın tamamı taştan yapılmış olup hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir.

Yukarıda aktarmaya çalıştığımız bilgiler yazılı belgelere dayanmamaktadır.Yöre halkının geçmişten bugüne aktardıkları bilgilerdir. Ama şu bir gerçektirki hangi yılda ve kimlerin olduğu tam olarak çözülememiş olsada Devrek te geçmişinde çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. Bu uygarlıkların hangi uygarlıklar olduğunu saptaması bilimadamlarının uğraşlarıyla olacaktır. Bu eskiden günümüze kadar gelebilmiş yerleri bilimadamları tarafından incelenip,kimlere ait olduğunu saptanması için görevli kurumlarımıza büyük görevler düşmektedir.