Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi, 26 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusunda müzakerelere şu an için başlanmaması kararı aldı. Gerekçe ise Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaşması.

Bakan Çelik’ten AB Genel İşler Konseyi’nin kararına tepki
“AB’nin Türkiye’ye adil ve dürüst davranmadığı bir kez daha görülmüştür”

Dışişleri Bakanlığı, AB’nin kararına tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi’nin 26 Haziran’da gerçekleştirilen toplantısında alınan kararların ülkemize ilişkin bölümü bir kez daha AB’nin ülkemize karşı önyargılı ve hakkaniyetle bağdaşmayan tutumunu yansıtmaktadır.

Söz konusu kararlarda, ülkemizin adaylık statüsüne halel getirilmemekle birlikte, “AB Genişlemesi” bahsinde katılım sürecimizin devamının anlamsız bir sebep-sonuç ilişkisi içinde yeni koşullara bağlanmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

Öte yandan, hem ülkemizin hem de AB’nin çıkarlarına hizmet edecek olan Gümrük Birliği güncellemesinin de şartlara bağlanmasını anlamak mümkün değildir.

AB’nin, Türkiye’ye adil ve dürüst davranmadığı bir kez daha görülmüştür. AB’nin söz konusu tutumuna rağmen süreçten uzaklaşanın ülkemiz olduğunu ileri sürmek ikiyüzlülük ve tutarsızlıktır.”