İddialara göre iPhone 8’in ön kamerası derinlik algılama özelliğine sahip olacak. Böylece yüz veya göz taramayla telefona giriş sağlanabileceği ve 3D selfie’ler çekilebileceği belirtiliyor. Çalışma mantığı olarak Kinect’e benzerlik gösteren teknolojinin iPhone’da daha eğlenceli içeriklerle karşılaşabileceğimiz düşünülüyor. Örneğin kullanıcının ön kamera aracılığıyla yüzünü taratıp anında oyundaki karaktere aktarabileceği söyleniyor.

Apple’ın 2013 yılında satın aldığı Prime Sense isimli firmanın algoritmasını kullanacak teknolojinin objenin konumunu ve derinliğini algılayabildiği belirtiliyor. iPhone 7 Plus da kısmi olarak benzer bir teknoloji kullanıyor. Çift arka kamera, görüntüdeki nesnenin ne kadar uzaklıkta olduğunu algılayabiliyor ve buna uygun olarak kullanıcı yönlendiriliyor.

Ön kameranın Sony tarafından geliştirileceği, IR alıcının ise Foxconn ile Sharp aracılığıyla üretileceği belirtiliyor. 3D sistemin çalışması için önce gözle görünmeyen IR sinyallerinin yollanacağı ve geri dönen sinyaller aracılığıyla kameranın önündeki nesnenin derinliğinin anlaşılacağı ifade ediliyor. Bunun için 1.4 megapiksellik IR alıcısının kullanılacağı belirtiliyor.

Son olarak Apple’ın önümüzdeki yıl arka kameraya da 3D özelliğini ekleyebileceğini belirten analist Ming-Chi Kuo, 3D kamera algoritması konusunda iOS’in Android’ten çok ileride olduğunu ve muhtemelen 3D kameraların birkaç yıl boyunca iPhone’a özel kalacağını söylüyor.