İzmir’in en kalabalık bölgelerinden biri olan İkiçeşmelik Caddesi yakınındaki Smyrna Agorası, Roma ve Osmanlı’dan günümüze uzanan tarihe tanıklık ediyor.

Kadifekale ile deniz arasında Körfez manzarası eşliğinde kurulan ve yüzyıllar boyu farklı kültürlerden sakinlerini, ziyaretçileri, gezginleri ağırlayan antik kent, bazilikası, tarihi duvar yazıları, depreme karşı korunmuş yapıları ve 2 bin yıllık su kanalıyla tarihten kesitler sunuyor.
antik-kent
Smyrna Agorası’ndaki 2 bin yıllık kanal, Roma ve Osmanlı döneminde olduğu gibi ziyaretçilerini suyla buluşturuyor.

“Halkın kullanımına açılmış”
Smyrna Agorası Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin İzmir’in son 2 bin 300 yıllık geçmişine tanıklık ettiğini belirtti.

Kazılar sonucunda antik kente ilişkin 3 farklı özelliğin ortaya çıktığını anlatan Ersoy, bunlardan ilkinin aralarında çengel bulmacanın dahi yer aldığı duvar yazıları, ikincisinin depreme karşı alınan önlemler, diğerinin ise 2 bin yıldır çalışan su kanalı olduğunu aktardı.

Pek çok ören yerinde suyla buluşmanın mümkün olamadığını dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Smyrna Agorası’nın altyapısında birçok su kanalı var ve bunlardan ikisi hala işler vaziyette. Kent ve yerleşim yerinde pınarlar da bulunuyor. Roma döneminde, pınarlardan akan suyu kentin aşağı mahallelerine veya suyun az olduğu mahallelere ulaştırmak üzere kanal yapılmış. Agora’ya ulaşan kanaldan bugün hala su akmakta. Baktığınız aman bu bir kanalizasyon değil. Su kanalı sokak çeşmelerine ya da sarnıçlara ulaşıyor, böylece halkın kullanımına açılıyordu.”

Ersoy, bugün temsili çeşmeden akan suya ziyaretçilerin dokunabildiğini ifade etti.