Pirincin Faydaları Nelerdir ?
Pirinç size hızlı bir şekilde enerji sağlar, kan şekeri seviyenizi dengeler, vücudunuza gerekli olan B1 vitaminini sağlarken aynı zamanda yaşlanmayı da yavaşlatır. Pirinç derinizin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar, metabolizmanızı hızlandırır, sindirime yardımcı olur, kan basıncını düşürür, kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve dizanteri, kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Pirinç dünya çapında birçok kültürde önemli bir yere sahip olan bir yiyecektir ve dünyanın yarısından fazlası kahvaltı için pirinç içerikli kahvaltılık gevrekleri tercih eder.

Pirincin Faydaları Maddeler Halinde
Harika Bir Enerji Kaynağı: Pirincin içerisinde yüksek miktar karbonhidrat bulunduğu için vücut için yakıt görevi görür ve beyin fonksiyonlarında yardımcı olur. Karbonhidratlar vücudun kullanılabilir enerji kaynaklarının büyük bir kısmını oluşturur. Vitaminler, mineraller ve çeşitli organik bileşikler vücudumuzun ve organ sistemimizin fonksiyonunu ve metabolik aktivitesini hızlandırır, ki bu da enerji seviyesinin artmasını sağlar.

Kolesterol İçermez: Pirinç tüketmek sağlığınız için inanılmaz faydalıdır çünkü içerisinde zararlı yağlar, kolesterol ya da sodyum yoktur. Düzenli beslenmenin önemli bir kısmını oluşturur. Herhangi bir negatif etkisi olmadan size besin sağlayabilen bütün yiyecekler bonustur! Düşük yağ, kolesterol ve sodyum seviyesi obeziteyi uzaklaştırmaya ve fazla kilolarla ilgili olan hastalıklardan uzaklaşmanıza yardımcı olur. Pirinç dünya çapında çok fazla tüketilen ve sevilen bir yiyecektir çünkü insanları sağlıklı ve canlı tutar, çok az tüketebildiğinde bile bu etkileri yine de gösterir.

Kan Basıncı Dengeleme: Pirinç sodyum açısından fakir bir yiyecektir bu da yüksek kan basıncı ve hipertansiyon konularında problemleri olan kişiler için en iyi şeydir. Sodyum atar ve toplar damarların daralmasına sebep olabilir bu da kardiyovasküler sistemdeki stresi yükseltir ve kan basıncın yükselmesine sebep olur. Bu durum aynı zamanda damar tıkanıklığı, kalp krizleri ve felçlerle de bağlantılıdır, yani genel olarak sodyumdan uzak durmak iyi bir fikir gibi görünüyor.

Kanser Önleyici: Pirinç aynı kahverengi pirinç gibi fiber açısından oldukça zengindir ve bu da vücudunuzu kanserin birçok çeşidine karşı korumanızı sağlar. Birçok bilim insanı fiberlerin kanser hücrelerinin gelişmesinde ya da oluşmasında engelleyici bir rolü olduğuna inanıyor. Fiberler, spesifik olarak kolorektal ve bağırsak kanserlerine karşı savunucu bir role sahiptir. Aynı zamanda fiberler, yani pirinç, doğal antioksidanlara ve vitamin A, vitamin C gibi içeriklere de sahiptir ki bunlar da vücudunuzdaki özgür radikallerin engellenmesini sağlayan antioksidanları uyarırlar. Özgür radikaller hücreler metabolizmanızı etkileyip organ sisteminize ciddi zararlar verebilir, sağlıklı hücrelerinizin mutasyon sonucu kanser hücrelerine dönüşmesine sebep olabilir. Antioksidan seviyenizi yükseltmek bunun için iyi bir fikirdir, bunun için pirinç tüketmenin iyi bir fikir olması gibi.

Alzheimer Hastalığı: Kahverengi pirincin içerisindeki yüksek besin maddelerinin nörotransmitterlarının büyümesini ve aktivitesini uyardığı, bu yolla da Alzheimer hastalarına yardımcı olduğuna dair inançlar mevcut. Birçok farklı pirinç türünün beyindeki nöral yapıları koruyan enzimleri aktive ettiği görüşmüş, ki bunlar da özgür radikallerin etkisini engelliyor ve Alzheimer hastalarına yardımcı oluyor.

Vitamin Zenginliği: Pirincin içerisinde oldukça zengin vitaminler bulunur bunlardan bazıları: niacin, D vitamini, kalsiyum, fiberler, demir, thiamine ve riboflavindir. Bu vitaminler metabolizmanız için bir kaynak oluşturur, bağışıklık sisteminizi destekler, genel olarak organlarınızın fonksiyonlarını artırır, çünkü vitaminler vücutta, aktiviteler için en çok tüketilen materyallerdendir.