Bebeklerde gıda alerjisine dikkat!Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Arıkan Ayyıldız 3 haftadan daha uzun süren öksürük ataklarının ve sık alınan bronşit tanılarının alerjik bir hastalığın belirticisi olabileceğini belirterek ailelere önerilerde bulundu.

“Alerjik duyarlılığı olmayan hastaların yediği besinlere, ev tozu, küf mantarına ve polenlere karşı herhangi bir reaksiyon yaşamadığını ancak, alerjik bireylerde bunlara karşı duyarlılık geliştiğinden vücutlarında bunlara bağlı olarak bir takım sorunların meydana geldiğini” söyledi.Bebeklikte Alerjik DuyarlılıkBebeklik döneminde sık görülen alerjik durumun gıda alerjileri olduğunu belirten Doç. Dr. Ayyıldız, “ Gıda alerjileri erişkin dönemde daha az görülür. Gıda alerjileri bebeklerde ilk 6 aylık dönemde deri bulgusu, dışkıda kan, egzama, döküntü gibi belirti verebilir. Bebek bu dönemde sadece anne sütü ile beslendiğinden bu reaksiyona sebep olan gıdayı hastalığın tanısına göre karar vererek annenin bırakmasını öneriyoruz. Bebek 6 aydan sonra ek gıdalara başladığında da yine aynı tepkileri verebilir ve hekiminiz gerekli testleri yaparak sizi yönlendirecektir. Ayrıca yanaklarda kırmızı pullu döküntüler de son zamanlarda sık gördüğümüz durumdur. Bunların yüzde 50’sinde besin alerjisi yatıyor. Bebekler orta ve ağır şiddette egzama dediğimiz döküntüler varsa besin alerjisi araştırılmalıdır ve bir çocuk alerji uzmanına başvurulmasında yarar vardır. Atopik Dermatit dediğimiz bu durum bebeklerde alerjik hastalıkların başıdır. Eğer bir bebekte bu hastalık varsa ileride besin alerjisi, alerjik nezle ve astım gibi hastalıklar normal bir bebeğe göre daha fazla gözükmektedir. Ayrıca 3 ten fazla tekrarlayan bronşit durumları varsa bu durumun altında yine alerji yatabilir.” dedi.

Çocuklarda Alerjik DuyarlılıkDoç. Dr. Zeynep Arıkan Ayyıldız çocuklarda alerjik reaksiyonların daha çok öksürükle belirti verdiğini belirterek, “ Bu öksürükler üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) ile karıştırılmamalıdır. ÜSYE’ye bağlı öksürükler ortalama 1 hafta sürerken, alerjiye bağlı öksürükler 3-4 hafta kadar sürebilir. Öksürükle beraber hışıltı, nefes darlığı gözükebilir ve çocuk geceleri öksürük atakları ile uyanabilir. Bu çocuklara nefes açıcı buhar tedavisi önerilebilir. Ancak hekiminiz bu durumda astım açısından inceleme yapabilir. Genel anlamda çocukluk çağı astımlarının yüzde 70’inde ev tozu, küf mantarı, evcil hayvan tüyü, polen alerjileri gibi durumlar yatmaktadır.” diye konuştu.Polen alerjisiÖzellikle bahar mevsimine yaklaştığımız bu dönemde ağaç, ot, çimen ve yabani ot polenlerinin çok fazla ortamda dolaştığını belirten Doç. Dr. Ayyıldız, “ Polenlere karşı duyarlanmış çocukların hapşırık, burun akıntsı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı ve yaşarması ile hekimlere başvurmaktadır. Bunların altında polene karşı duyarlılık yatabiliyor. Hastalığın çeşidine göre tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca 5 yaşından büyük çocuklar için aşı tedavisi uygulanabilir.Aileler dikkatÇocuğunuzun öksürükleri 3-4 hafta ve daha uzun sürüyorsa, beraberinde nefes darlığı, hırıltı, hışıltı, gece uykudan kaldıran öksürük varsa, daha önce bronşit tanısını sık sık aldıysanız bir çocuk alerji uzmanına çocuğunuzu götürmenizde fayda var. Kaynak: Bebeklerde gıda alerjisine dikkat!