Beyin damarlarındaki tıkanık geri dönülmesi güç sonuçlar doğuran bir hastalık..

Her yıl yaklaşık 140 bin kişi bu hastalık yüzünden felç geçiriyor.

Peki beyin damarları niçin tıkanır? Belirtileri neler?

Düzensiz hayat ve kötü alışkanlıklar insan sağlığında büyük hasarlara yol açıyor.

Damar tıkanıklığı hastalığı bu hasarlardan sadece biri…

Beyin damar hastalıklarının yüzde 85’ini oluşturan damar tıkanıklığı, Türkiye’de ve dünyada, ölüm sebepleri içinde 3’üncü sırada yer alıyor.

Beyne kan taşıyan damarlarda pıhtılaşma oluşması ile tıkanan damar, beynin görevini yapmasını engelliyor; tedavi edilmezse felce hatta ölüme sebep olabiliyor.

Hastalığın Nedenleri

Sigara içmek, hareketsizlik gibi faktörler beyin damarlarının tıkanmasına sebep olabiliyor.

Tansiyon, kolesterol ve şeker hastaları risk grubunda.

Ayrıca horlama problemi olanlar da dikkatli olmalı.

Baki Göksan, “Bunların içinde bir önemlisi, toplumda çok yaygın olduğu için, horlama ve uykuda soluk durması, damar hastalığı açısından önemli bir risk faktörü” dedi.

Kanı sulandıran ilaçla tedavisi mümkün olan hastalıktan korunmak için baş ve boyun hareketlerine de dikkat etmek gerekiyor.

Baş ve boyun kısmındaki zorlanmalar sonucu beyne giden damarlarda damarın kendisinde, damarın yapısında yırtılmalar olduğunu söyleyen Göksan, “Bu yırtılmalar üzerindeki pıhtı parçacıkları beyne doğru gidip tıkanmalara sebep oluyor” şeklinde konuştu.

Hastalığın Belirtileri

Çok kısa sürelerle, dakikalarla sınırlı sürelerle konuşması bozulan, elinde ayağında güç kaybı olan bir kişinin geldi geçti deyip de ihmal etmemesi lazım. Bunlar büyük bir damar tıkanıklığının haberci belirtileri oluyor.”