Forbes dergisine göre dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk uzun zamandır Twitter’ı satın almak için büyük bir çaba içindeydi. Sonunda hedefine ulaşarak dünya liderlerinin, sanatçıların, siyasetçilerin, sporcuların ve bilim insanlarının sıklıkla kullandıkları mikroblog sitesi Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

Anlaşmayı kamuoyuyla yine Twitter üzerinden paylaşan Musk, “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır.” diyerek, Twitter’ın var olan potansiyelini ortaya koymak için çalışacağını beyan etti.

Aslına bakılırsa Twitter yönetim kurulu, Musk’ın Twitter’ın tümünü satın almasını engellemek adına zehir hapı veya hissedar hakları anlaşmasını benimseyerek bunun önüne geçmeyi hedeflemişti. Ancak Musk hisselerini elinden çıkaracağını söyleyerek tüm hissedarlara gözdağı verdi. Bu satışın ardından ise Twitter çalışanlarının yanı sıra kamuoyunda da birtakım endişeler ortaya çıktı. Kimi teorisyenlere göre Twitter’daki kurallar ciddi anlamda gevşetilecek ve bu durum birtakım ihlallere neden olacak.

Musk Twitter’a Ne Gibi Yenilikler Getirecek?
Twitter’da muazzam bir hayran kitlesine sahip olan Musk takipçileriyle oldukça yoğun bir şekilde etkileşime giriyor ve onlara dönem dönem anketler uyguluyor. Twitter’da köklü değişiklikler yapacağını da buradaki açıklamalarından çıkarmak mümkün.

Bu anketler sonucunda çok fazla ilgi gören bir istek “düzenleme butonu” olmuştu. Bilindiği üzere Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak Twitter’da yayınlandıktan sonra bir içeriğin değiştirilmesi mümkün değil. Musk ise insanların tweetlerini düzenlemesine izin vermeyi desteklediğini dile getirdi. Belki de yapacağı ilk inovasyon düzenleme butonunun Twitter’a entegre edilmesi olacak.

ALGORİTMA DEĞİŞİKLİĞİ
Buna ek olarak Musk, Twitter’da insanların ne gördüğünü ve içeriğin ne kadar geniş bir alana yayıldığını belirleyen yazılımın kırılması gerektiğini söyledi. Bu durum açık şekilde algoritma değişikliğine işaret ediyor. Bundan sonraki süreçte bu algoritma değişikliğiyle farklı bir Twitter dünyası kullanıcıları bekliyor olacak.

TRUMP TWITTER’A GERİ DÖNEBİLİR
Twitter’ın mevcut CEO’su Parag Agrawal, Twitter’ın daha az içerik denetleme kararı alması ve kullanıcıların sosyal beslemeleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olması için bu platformu merkezi olmayan hale getirmek için çalışmalar gerçekleştiriyordu. Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından ne gibi bir durumla karşı karşıya kalınacağını tahmin etmek için henüz erken.

Demokrasi ve özgürlükler bağlamında da Elon Musk’ın bazı adımlar atması bekleniyor. Örneğin Musk, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın platforma dönmesine kapı aralıyor. Öte yandan bazı kaynaklar Trump’ın şimdilik kendi sosyal medya platformu Truth Social’ı kullanmayı tercih edeceğini dile getiriyor. Ancak bununla ilgili henüz net bir açıklama yok. Yine de Trump’ın askıya alınan hesabının tekrar aktif hale gelmesi muhtemel.

VERİLERİN İŞLENMESİ, GÜVENLİK VE REKLAMLAR
Elon Musk, genellikle Twitter’ı reklam ve pazarlama aracı olarak kullanıyor. Bundan sonraki süreçte de Musk Twitter’ı aynı hedefler doğrultusunda kullanabilir. Fakat verilerin işlenmesi ve güvenliği açısından bu konuda ciddi endişeler var.

Bilindiği gibi Twitter mesajları doğrudan şifrelenmiyor. Ayrıca bir şifreleme anahtarı gerektirmediğinden mesajları şirket içindeki kişilerin görmesi son derece kolay. Özel mesajları silme seçeneği olsa da platform bunun yalnızca bireysel bir kullanıcı için verileri kaldırdığı konusunda uyarı yapıyor. Diğer taraflar bu mesajı görmeye devam edebiliyor. Yani mesajlar Twitter sunucularında tutuluyor. Dolayısıyla bu verilerin Elon Musk tarafından farklı amaçlar için kullanılması ihtimal dahilinde.

Musk’ın Twitter reklamcılığını da ön plana çıkaracağı iddiaları giderek yaygınlaşmaya başladı. Sosyal medya şirketleri açısından kıyas yapıldığında Twitter reklamları diğer mecralara kıyasla hep ikinci planda yer alıyor. Musk’ın bundan sonraki stratejisi reklam planlamasını gözden geçirmek olacaktır.