KARABİGA- Karabiga Beldesi Çanakkale İlinin Biga İlçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Geçmişi antik çağlara kadar uzanır. Tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri ile tanınır. Biga’nın 20 km kuzeydoğusunda, Marmara Denizi’nin güneyinde, Karabiga yarımadasının, yaklaşık 3.500 nüfusa sahip bir sahil beldesidir. Belde 1910 yılında Belediye teşkilatına kavuşmuştur, ancak 1882 yılından kalma belediye mührü, kuruluş yıllarını daha da eskilere taşımaktadır.1920 yılında yeniden kurulur ve Mehmet İstanbullu ilk Belediye Başkanı olur.Karabiga’da “Karabiga Kaleleri” diye bilinen kalıntıların, milattan önce VII. yüzyılın ilk yarısında kurulan “Millet” kolonisi olduğu sanılmaktadır.Bu kalıntılar adını Antik Anadolu Uygarlıklarının Kır Tanrısı Priapos’tan almıştır.Şehir kalıntıları Karabiga’ dan 200 m. uzaklıktadır.Bölge sit alanı ilan edilmiş olup, henüz arkeolojik kazılar yapılmamıştır.

Belde, deniz yolu ile yük ve yolcu taşımacılığına, yat turizmi ile balık üreme yatakları konumuna oldukça uygundur.Fakat bu yataklar, Kocabaş çayından gelen atıklardan; bilinçsiz , kaçak ve yasak tekniklerle avlanan balıkçılardan olumsuz etkilenmektedir. Karabiga’ nın bugünkü ekonomik faaliyetleri başlıca çiftçilik, balıkçılık, hayvancılık ve sanayi olmak üzere 4 ana grupta toplanabilir.Bunun dışında memurlar, esnaf ve işçiler diğer ekonomik grubu oluşturur.Son yıllarda yapılan sanayi yatırımlarıyla sanayileşme yolunda önemli adımlar atmaktadır.Özellikle tersane ve demir-çelik sanayi yatırımları ile ilgili talep fazladır.Uluslararası Limana sahip olan Belde yolcu, kamyon ve yük taşımacılığı yönünden cazibe merkezidir.
Belediyemiz tarafından her yıl Temmuz ayında üç gün süren Priapos Deniz Festivali düzenlenerek Beldemizin tanıtımı sağlanmaktadır.Bunun yanı sıra spora ve sporcuya destek verilerek futbol takımımız süper amatör futbol liginde mücadele etmekte ve Belediye bünyesinde kurulan Karabiga Belediye Spor adı altında kız basketbol takımımız her yıl yaş gruplarında Türkiye Şampiyonasına katılmaktadır.İÇDAŞ adı altındaki yelken kulübümüzde 100 gencimize hizmet vermektedir.

ULAŞIM

Çanakkale üzerinden Lapseki istikameti kullanılarak Biga girişindeki Karabiga ( Priapos ) talebasından sola dönülerek, Bursa üzerinden ise Karacabey – Bandırma istikameti kullanılarak Çanakkale’ye doğru giderken Biga çıkışına varıldığında Karabiga ( Priapos ) tabelasından sağa dönüp 20 km.daha gidilerek Karabiga’ ya ulaşılır.
Otobüsler ile ulaşım Biga otogarından her yarım saatte hareket eden Belediye – Özel Halk otobüsleri ile sağlanır.Hava şartlarına bağlı olarak her gün Karabiga – Tekirdağ arasında Kamyon taşıyan feribot seferi yapılmakta olup, İstanbul’dan Yenikapı – Bandırma deniz hattı kullanılarak 1 saat 45 dakikada Bandırmaya, oradanda 45 dakikada Karabiga’ ya ulaşmak mümkündür.
Ayrıca yolcu ve yük taşımacılığında lider firmalar ile temaslarda bulunularak ulaşım ağının genişletilmesi için çaba gösterilmektedir.

Kaynak: kara biğa belediyesi