Suriye’de Beşşar Esed güçleri ve terör örgütlerinin saldırıları sonucu yaklaşık 7 yıldır devam eden iç savaşta yüz binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca Suriyeli de ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığındı.

Yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenenler ise kadınlar ve çocuklar oldu.

İç savaşın başladığı ilk günden itibaren Türkiye, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla “ensar-muhacir” anlayışından hareketle düzenlenen kampanyalarla ihtiyaç sahiplerini bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Suriyeli aileler kamplara yerleştirilecek

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, önce rejim güçleri, sonrasında terör örgütü YPG/PKK tarafından bombalanan Afrin yolu üzerindeki Abulkole İlkokulu’na yerleşen ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren yaklaşık 40 aileyi, bölgedeki çadır kentlere yerleştirecek.

Okulda kalan aileleri ziyaret eden AFAD ekibi, soğuk ve kötü koşullar nedeniyle hastalanan çocukların tedavisini yaparak, beraberlerinde getirdikleri ilaçları teslim edip, hafta başında tahliye müjdesi verdi.

Tek odada 11 kişi

Suriyeli Said Cesim, köyünün yoğun bombardımana maruz kalması nedeniyle daha güvenli olduğu için Türkiye sınırına geldiğini söyledi.

Cesim, önce kent merkezine, çatışmaların artması üzerine de daha güvenli olduğu için Azez bölgesine geldiklerini anlatarak, “Yaklaşık 2 yıldır burada yaşıyoruz. AFAD geldi, sağ olsun bize yardım eli uzattı. İnşallah bizi daha iyi bir yere yerleştirecekler. Şimdiye kadar tek odada 11 kişi yaşıyorduk” dedi.

Çöplerden plastik topluyorlardı

Biri henüz 1 aylık 8 çocuğu olan Emine Cesim, bu zor günlerinde AFAD yetkililerinin gelip yardım eli uzattığı için çok sevindiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Kocam işsiz, çöplerden topladığımız plastiklerle geçiniyoruz. Çok şükür Türkiye bize destek olacak ve bizi daha iyi bir yere yerleştirecek, orada gıda gibi çeşitli destekler sağlayacak. İnşallah orası daha uygun olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

AFAD yaraları sarıyor

AFAD Azez Koordinatörü Alparslan Güler ise önceden bombalanan ve ağır hasar gören okula yerleşen yaklaşık 40 aileyi hafta başında bölgedeki kamplara yerleştireceklerini söyledi.

Güler, mevcut binada çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren ailelerin sağlık ve beslenme sıkıntılarıyla karşı karşıya kaldıklarını şöyle anlattı:

“Olaylar ilk başladığından beri özellikle de Fırat Kalkanı Harekatı sonrası Suriyeli savaş mağdurlarıyla beraberiz. Her türlü ihtiyaçlarını AFAD olarak Başkanımız Mehmet Güllüoğlu’nun da talimatlarıyla karşılamaya çalışıyoruz. Gerek altyapı, gerek gıda ve temizlik olsun her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilenmeye çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar bu insanların dertlerine derman olmaya gayret ediyoruz.”