Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van Beşyol Meydanı’nda düzenlenen miting programında konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sevgili Vanlılar, başımın tacı kıymetli hanımefendiler, geleceğimizi teminatı değerli gençler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bugün yine Van’dayız. Son gelişimizde sizinle kucaklaşmıştık. Van sadece ülkemizin yükselen yıldızı değil, aynı zamanda bölgesinde ve dünyada yükselen bir şehir haline geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz her şeyden önce Van’ı terör örgütünün tasallutundan kurtardık. Hem bu şehirde yaşayan insanların hem buraya gelen ziyaretçilerin huzur içinde hayatını sürdürebileceği bir iklim inşa ettik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kardeşlerim devletinize güvenin. Bize güvenin. Huzurunuza hatta namusunuza göz diken terör örgütü bir daha kılınıza bile ilişemeyecek

Kardeşlerim Van depremini hatırlıyorsunuz demi. O zaman Belediye Başkanı kimdi? Malum HDP’li. O zaman Van’ın susuzluğu ile ilgili bir adım atmadı.

Ne dedi gelsin devlet yapsın. Ben o zaman DSİ’yi görevlendirdim. Biz Van’ın susuzluğunu giderdik.

Edremit’i Edremit biz yaptık. Erciş’i Erciş biz yaptık. Van Gölü demiyorum Van denizinin kıyısını biz yaptık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nerede belediye. Belediye başkanı neden görevini yapmadı. Hani bunlar benim Kürt kardeşlerimi seviyordu. Bunlara inanıyor musunuz? Değerli kardeşlerim Türk’üyle Kürt’üyle biz yaratılanı yardandan ötürü sevdik. Bizim dinimizde Türk, Kürt, Arap şu bu yok.

Biz sadece Allah için seviyoruz. Kürt kardeşlerimi de aynı anlayışla seviyoruz.

Bundan sonra Gabar terörle anılmayacak, bundan sonra Gabar, o bölgede ayrı bir petrol zenginliğiyle anılacak.

Bundan sonra Gabar inşallah o bölgede ayrı bir petrol zenginliğiyle anılacak. Yıllarca ne yaptılar o bölgedeki petrol kuyularını betonladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aynen Karadeniz’deki doğalgaz gibi açtık. Doğagazı şimdi ücretsiz alıyor musunuz? Yıl sonuna kadar da 25 metreküp ücretsiz alacak mısınız?

14 Mayıs akşamı inşallah hep beraber bir başka güleceğiz. Yıllarca sizin ve evlatlarınızın canı ve geleceğini karartarak istismar siyaseti yapanların dönüp dolaşıp kimin arkasına takıldığını görüyorsunuz demi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Anneleri’nin acısını biliyorsunuz demi. Kardeşlerim bunları Kandil’e kimler kaçırdı. O kızlarımızı, o çocuklarımızı Kandil’e kimler kaçırdı. Bunlar ne diyorlar biz Kürt’üz. Benim Kürt kardeşlerime leke sürmeyin. Bunların Kürtlükle alakası yok. Bunlar sadece vahşet kusuyor vahşet.

Ve inşallah 14 Mayıs’ta bunların hesabını sormaya var mıyız? Gidip Van’dakiler dahil Kürt kardeşlerimize, her türlü zulmü yapan her türlü insanlık suçunu işleyen CHP’ye ne oldu. Ya düşünün CHP burada gelipte miting yapabilir miydi? Kimle yaptılar?

Şimdi bunu CHP’ye sormak lazım. CHP’ye desteklerini utanmadan dişe diş kana kan diyenlerin derdi Van olabilir mi? Vanlının huzuru refahı olabilir mi?

Ülkemizdeki herkes gibi Kürt kardeşlerimin de hakkını, hukukunu en geniş manada kullanabileceği demokrasi zeminini biz kurduk mu? Van’ın kalkınma eksiklerini biz tamamladık mı? Bu güne kadar Van’da TOKİ ile 24 bin konutu bitirip sahiplerine teslim ettik mi?

Bay Bay Kemal ne söz verdi. Bu CHP’lilere, bu HDP’lilere sormak lazım siz Van’a ne kazandırdınız bire söyleyin.

Çevre Yolu’nun inşası sürüyor mu? İnşallah onu da seneye bitiriyoruz. Alt yapı çalışmalarını süratle tamamlamaya kararlıyız.

Van’a 21 yılda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 96 Milyar liralık Kamu yatırımını Van’a yaptık. Şimdi bunu katlayarak arttıracağız.

Van 14 Mayıs’ta tercihimizi doğrudan yana yapıyor muyuz? Van 14 Mayıs’ta sandıkları patlatıyor muyuz?

Biz Van’ı Allah için sevdiğimiz için önümüze çıkarılan hiçbir engele itibar etmedik. Sadece işimize baktık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz birileri gibi köken ve mezhep ayrımcılığı değil hizmet siyaseti yapıyoruz. Kardeşlerim CHP LGBT’ci mi? İyi Parti LGBT’ci mi, HDP LGBT’ci mi? Fakat AK Parti’nin kitabında böyle bir şey yok. MHP’de yok. Biz ailenin kutsuiyetine inanıyoruz.

Selo benim 51 kardeşimin Diyarbakır’da ölümüne neden oldu. Ne diyor Bay Bay Kemal gelince onu çıkaracağız diyor. Bu iş Kürt, Türk meselesi değil. Alevi, Sünni meselesi değil insanlık meselesi.

Ancak biz iktidarda olduğumuz sürece adalet yerini bulacak. Hepsi hesabını ödeyecek.

Şimdi hastanelerimiz nasıl görüyorsunuz. Pırıl pırıl. Şehir hastanelerimiz öyle. Şimdi bir hastane daha inşallah geliyor. Bu masa yürümeye yeni başlayan örümcek var ya ona benzedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstikameti rotası olmadığı için ne tarafa iterseniz oraya gidiyor. Direksiyonda Kılıçdaroğlu gözüküyor ama öyle değil. Onun görevi mutfakta video çekmek, sahnede kalp yapmak, sağa sola gülücük dağıtmak. Kim erken kalkarsa örümcek oraya dönüyor.

Hani baş belirsiz meydan ıssız diye bir söz var ya işte tam da öyle bir durum var. İpin ucu başkalarında olunca bunlar kendilerine ayrılan alanda sürekli savruluyorlar. Dediğin gibi altı artı bir reis etmiyor.

Çözüm sürecinde her türlü riski alarak çözüm sürecinde uzattığımız eli ısıran bunlar değil miydi? Bugün de ülkemizi Suriyeleştirmek için can atan bunlar değil mi? Soruyorum bunların neresinde Van var.

85 milyon vatandaş, tarihinin en güvenli, huzurlu, rahat, müreffeh dönemini yaşarken, Türkiye’yi eski karanlık günlerine döndürmenin kime faydası var? Size bir faydası yok, milletimize bir faydası yok, ülkemize bir faydası yok.

Daha geçen gün Çanakkale’de kahvehane basarak adam döverek yurt dışında oy kullanmaya giden vatandaşlarımıza saldırarak niyetlerini hemen gösterdiler.

Geçmişlerini ve kendilerini inkar pahasına düşmüşler Kılıçdaroğlu’nun peşine, nereye doğru gittiklerini bile bilmiyorlar.

14 Mayıs’ta bu iki tablodan hangisini istediğinize karar vereceksiniz. Van’ın tercihinin Türkiye Yüzyılı olacağından yana hiçbir şüphem yok.